Lapsiasiavaltuutetun uutiskirje | syyskuu 2008

Kuntavaalit ovat myös lasten vaalit

Äänioikeus on kuntavaaleissa vasta yli 18-vuotiailla. Kuitenkin kaikki lapset ovat jo nyt kuntalaisia, joilla on oikeus tulla kuulluksi, osallistua ja vaikuttaa omiin asioihinsa. Aikuisten tehtävä on antaa aikaa ja oppia selvittämään myös lasten mielipiteitä.

Lasten ja perheiden palveluiden eriarvoinen laatu ja saatavuus on lapsen oikeuksien suurimpia puutteita Suomessa. Pahoinvointia ehkäisevien ja hyvinvointia edistävien palveluiden tulevaisuus ratkeaa kunnissa.

Siksi kuntavaalit ovat myös lasten vaalit.

Maria Kaisa Aula
lapsiasiavaltuutettu

Tämä kirje on postitettu lapsiasiavaltuutetun yhteistyötahoille ja uutiskirjeen tilaajille. Ellet halua kirjettä jatkossa, voit poistaa osoitteesi postituslistalta tällä lomakkeella >>

Onko kuntavaaliehdokkaasi "Lasten ja nuorten valtuutettu"?

Lapsiasiavaltuutettu on julkaissut yhdessä muiden toimijoiden kanssa lasten ja nuorten valtuutetun huoneentaulun, jonka jo yli 200 ehdokasta eri puolueista on allekirjoittanut netissä. Tarkista onko oma ehdokkaasi mukana joukossa.

Kuntaliitosten lapsivaikutusten arviointi tärkeää

Lapsiasiavaltuutetun mielestä on tärkeää arvioida kuntaliitosten vaikutuksia lapsiin ja nuoriin. Suomessa toteutuu vuoden 2009 alussa 32 kuntaliitosta, joissa on mukana noin 90 kuntaa. "Lapset ovat merkittävä koulun, kirjaston, liikuntapalveluiden ja terveydenhuollon käyttäjäryhmä, jonka mielipiteet tulisi ottaa huomioon palveluiden suunnittelussa", lapsiasiavaltuutettu Maria Kaisa Aula sanoo.

Kannustava esimerkki on Äänekoskella toteutettu pilottihanke lapsivaikutusten ennakoinnista kunta- ja palvelumuutoksissa.

Lapsiasiavaltuutettu ja järjestöt haluavat lisätä lapsiperheiden kotipalvelua

Lapsiasiavaltuutettu sekä monikkoperheiden järjestöt ovat tehneet Suomen kunnille aloitteen lapsiperheiden kotipalvelun lisäämiseksi. Kotipalvelulla tarkoitetaan käytännöllistä tukea siinä vaiheessa, kun perhe ei ole lastensuojelun asiakas. Apu siivoukseen, pyykkiin, ruokahuoltoon sekä tilapäiseen lastenhoitoon ehkäisee tehokkaasti lastensuojelutoimien tarvetta, aloitteessa muistutetaan.

Muuta kiinnostavaa

Tulossa

  • Lapsen oikeuksien päivä 20.11.2008. Lapsiasiavaltuutetun toimisto julkaisee lasten omia mielipiteitä lapsen oikeuksien toteutumisesta Suomessa
  • YK:n lapsen oikeuksien sopimus täyttää 20 vuonna 2009. Viestintäkampanja tulossa.